Je nový jaderný reaktor cestou ke snížení emisí?

Ještě k včerejšímu lex Dukovany. Doposud jsem vždy mluvil za někoho a nemohl komentovat vše, teď mám ruce volnější. Několik poznámek. Můj osobní pohled.

  1. Nápad na nový jaderný reaktor dle mého vzniknul jako nástroj na zafinancování dvou tehdy dominantních politických stran. Prvně v Temelíně, potom v Dukovanech.
  2. AB to na začátku chtěl zastavit, ale do jeho propagace se vložilo příliš politické a komunikační kapacity, což se projevilo i na veřejném mínění. V určitém bodě už je složité říct: Děti, všechno je jinak, ježek nenosí jablka.
  3. Nakonec ale z toho těžil: Populista nepůjde proti veřejnému mínění, naopak se jím řídí. A zároveň se to hodilo jako vstřícný krok vůči kremelské klice na hradě.
  4. Potom ale přišel tlak veřejnosti a Vrbětice, které nešly ututlat. A hlavní důvod, tedy vstřícné kroky ať už vůči Kremlu (spíše) či Číně, padl. Teď už se to jen snaží dohrát více či méně trapně.
  5. Myslím, že žádný nový jaderný blok této generace a tohoto výkonu se u nás nikdy nepostaví. Půjdou jen miliardy do jeho přípravy. Tím by se mohla zdát snaha postavit jádro relativně neškodná. Ale není..
  6. Vysává totiž politickou politickou a manažerskou kapacitu státu, která by měla být věnována skutečné transformaci energetiky. Z důvodů klimatu (mitigace i adaptace), technologického vývoje ve světě, politického vývoje v EU.
  7. Vemte si jen kapacitu na MPO. Celá sekce pro jeden jaderný reaktor. Jeden odbor pro desetisíce projektů úspor energie a místních OZE. Nebo čas, který tomu věnuje premiér, poslanci, senátoři.
  8. Z tohoto pohledu je snaha postavit nový reaktor nástrojem pro zvyšování emisí, ne snižování. Navíc i pokud by nahradil odpovídající výkon nejšpinavější uhelné elektrány, tak uspoří 6 % českých emisí. Renovace budov a OZE umí uspořit až 30 % (do 2050).
  9. Jo, zákon „o přechodu k nízkouhlíkové energetice“ je slušný eufemismus.
  10. Doufám, že po volbách (a neříkám, jestli parlamentních, nebo prezidentských) bude prostor nabídnout jiná řešení nízkouhlíkové transformace. Včetně aspektu decentralizace a demokratizace.
Written by
budovy21cz