Vyjádření v médiích

Novinky.cz, 16. 5. 2023: Téměř každá třetí domácnost trpí energetickou chudobou

Petr Holub z poradenské společnosti Budovy21 proto navrhl, aby i vlastníci bytů měli možnost získat dotaci na renovaci, jakou mohou získat nízkopříjmové skupiny vlastníků rodinných domů v rámci programu NZÚ Light, například na nová okna či zateplení stropu. (pozn. Petr Holub byl v době vydání článku už bývalým ředitelem poradenské společnosti Budovy21, aktuálně působí na pozici vrchního ředitele sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí ČR)

Moderniobec.cz, 21. 4. 2023: Sociální tarify či příspěvky na energie? Co zachrání či pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou?

 „Počet zateplených bytových i rodinných domů roste a tím i ochrana jejich obyvatel proti výkyvům cen na trhu s energiemi. Teď musíme udělat vše proto, aby z úsporného bydlení mohlo těžit co nejvíce domácností. Podobný jednorázový příspěvek na renovaci, jakou mohou získat nízkopříjmové skupiny vlastníků rodinných domů v rámci programu Nová zelená úsporám Light, by například měly mít možnost získat i vlastníci bytů,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, která na zadání analýzy spolupracovala.

Britské listy, 21. 4. 2023: Některý z aspektů energetické chudoby se může týkat až 30 % domácností. Pomoci by jim mohl sociální tarif a dlouhodobá podpora úspor v budovách

„Počet zateplených bytových i rodinných domů roste a tím i ochrana jejich obyvatel proti výkyvům cen na trhu s energiemi. Teď musíme udělat vše proto, aby z úsporného bydlení mohlo těžit co nejvíce domácností. Podobný jednorázový příspěvek na renovaci, jakou mohou získat nízkopříjmové skupiny vlastníků rodinných domů v rámci programu Nová zelená úsporám Light, by například měly mít možnost získat i vlastníci bytů,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, která na zadání analýzy spolupracovala.

Právo, 21. 4. 2023: Energetickou chudobou trpí téměř třetina domácností

„Petr Holub z poradenské společnosti Budovy21 proto navrhl, aby i vlastníci bytů měli možnost získat dotaci na renovaci, jakou mohou získat nízkopříjmové skupiny vlastníků rodinných domů v rámci programu NZÚ Light, například na nová okna či zateplení stropu.“

Respekt, Příloha / Stavba / udržitelnost bydlení: 17. 4. 2023: Starý dům nemusí být energetická pohroma. Stačí vědět, kam sáhnout.

„Je vidět, proč je dobré si před rekonstrukcí přizvat specialistu,“ říká Petr Holub, ředitel a zakladatel společnosti Budovy21, když si zouvá boty a v ponožkách si stoupá na poměrně studenou podlahu. „Dům je velmi složitý systém a je potřeba promyslet všechny společné vazby. Člověk může být šikovný, ale nemusí už dům vidět v souvislostech. To bohužel platí i pro profesionály, kteří to často dělají tak, jak se to naučili před 20 nebo 30 lety a pak už neprochází žádným vývojem,“ dodává, když si prohlíží topení umístěné v zádveří. 

Ekonews.cz, 12. 4. 2023: Jak vypadá energetická renovace rodinného domu ze 70. let. Náklady klesly o téměř 90 procent

Úpravy domu, který má zhruba 130 metrů čtverečních obytné plochy, podrobně vysvětluje Petr Holub, jehož rodiče v domě bydlí. „Renovace pro ně byla takovou soukromou penzijní reformou. Zainvestovali to před tím, než šli do důchodu,“ uvádí Holub. Náklady po úpravách klesly téměř o devadesát procent.

Euractiv.cz, 30. 4. 2022: Renovovat budovy potřebujeme, cíle EU jsou správné. Směrnice se ale musí napsat lépe, říká expert

Směrnice by však majitele domů neměla nijak úkolovat či postihovat. Jak redakci upozornil ředitel společnosti Budovy21 a expert na úsporné stavebnictví Petr Holub, směrnici musí „odpracovat“ především členské státy.

„Členský stát se musí zaměřit na nejhůře fungující budovy a zajistit, že budou zrenovované. Musí to zajistit například tím, že bude majitelům nabízet poradenství, půjčky s nízkým úvěrem a tak podobně,“ vysvětlil expert.

„Renovovat budovy a zaměřovat se na ty nejhorší dává určitě smysl,“ zdůraznil Holub.

Formulace, kterou ve svém stanovisku zvolil Evropský parlament, je ale podle něj nešťastná.

Problematický je článek 9, který určuje zmíněné minimální energetické standardy pro stávající budovy. Vytváří totiž dojem, že povinnost renovací a zvyšování standardů dopadá přímo na majitele domů, tak to ale ve skutečnosti není. Je to úkol pro členské státy, které musí směrnici implementovat do svých národních právních řádů. Implementace jim přitom dává nemalý prostor legislativu upravit tak, aby odpovídala situaci v zemi. Klíčové je přitom vytvořit v zemi takové podmínky, které budou k renovacím motivovat.

„Problémem není cíl směrnice, ale forma, jakým je ten cíl popsaný,“ uvedl ke stanovisku europoslanců odborník, který se renovacím dlouhodobě věnuje.

Český rozhlas, podcast Bruselské chlebíčky: Bude v EU povinné zateplit si dům? Babičky s tím nikdo obcházet nebude, myslí si energetický expert | Radiožurnál (rozhlas.cz)

To není realizovatelné, aby někdo obcházel a klepal na babičky s tím, že mají starý dům a musí zateplit nebo se vystěhovat. Takhle to prostě neskončí,“ věří Petr Holub, který vede konzultantskou společnost Budovy 21 a který v době svého působení na Ministerstvu životního prostředí stál u zrodu programu Zelená úsporám.

ČT1, 20. 3. 2023: Dotace Nová zelená úsporám Light

Milan BRUNCLÍK, redaktor ČT
Domácnosti, které se rozhodly ušetřit zateplením fasády, střechy nebo výměnou oken a dveří. A možná budou pokračovat.

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21
Nemusím to dělat v jednom kroku, mohu si našetřit za dva, tři čtyři roky, ale je dobré neudělat ten první krok špatně.

Milan BRUNCLÍK, redaktor ČT
Podle specialisty na energetické úspory jsou proto důležité detaily, třeba typ polystyrenu nebo usazení oken, aby si stavebníci taky nezavřeli cestu k dalším dotacím a úsporám v budoucnosti.

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21
To je správná tloušťka, která je požadovaná, tzn. 20 cm, je to bílý polystyren, pokud by se použil šedý, tak ten má ještě o 20–25 % lepší izolační vlastnosti.Tady je zrovna vidět předsazená montáž oken a to je vlastně nejlepší způsob. Tady není tepelný moc, protože to dosedá k sobě, navíc ten rám je dobře zaizolovaný. Co je nejhorší varianta, je, že když se to okno dá vlastně na místo původního okna uprostřed té zdi.

ČRo Plus, 20. 3. 2023: Evropský parlament k zateplování domu nikoho nenutí. Tlačí ale na státy, aby lidem pomohly dotacemi a poradenstvím, hájí návrh směrnice expert

„Budovy spotřebovávají velké množství, asi 40 procent, energie a je potřeba je dekarbonizovat. Evropská unie nám na to dává bezprecedentní množství prostředků,“ uvádí v Pro a proti ředitel poradenské firmy Budovy 21 Petr Holub.

Ten dodává, že schválený dokument je zatím jen vyjádřením pozice Evropského parlamentu. „Ta se liší od pozice Evropské rady, tedy členských států, a teprve teď se začíná vyjednávat, takže nic není dojednáno do konce.“

„Teď začínají takzvané trialogy Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské komise a závěr skončí někde mezi. Je snaha podporovat renovace a vše se dojedná, a to do konce tohoto nebo začátku příštího roku,“ upřesňuje odborník.

Mnoho vlastníků chat, chalup a starších budov patří mezi nízkopříjmové skupiny a úpravy by nezaplatili, upozorňuje developer. Holub však tvrdí, že už první evropský návrh vyjímá budovy do 50 m2 nebo celoročně neobývané. „Pozice jednotlivých států také odmítá, aby starší budovy šly do vyšší energetické třídy, a budou žádat zajištění státního poradenství, dotací a nízkoúročených půjček.“

„Nestrašil bych v tuto chvíli lidi,“ žádá Holub. „Smysl směrnic je důležitý: je třeba budovy zrenovovat a pokud je renovace kvalitní, náklady na její provoz jsou až 10procentní oproti původním. Návratnost při současných cenách energie je kolem 10 let, jsou dostupné dotace, stát připravuje poradenství a nízkoúročené půjčky. Když se to poskládá, tak je ekonomicky racionální dům zrenovovat.“

„Teď se vše bude diskutovat a dojednávat. Nejde o spor národního státu s EU, my jsme tento návrh během svého předsednictví sami formulovali. Chápu, že ne každý rozumí složitému evropskému legislativnímu procesu, navíc rámcové směrnice nejsou nařízením pro fyzické nebo podnikatelské osoby, ale zavazují stát, aby nabídl poradenství, půjčky a to chceme,“ shrnuje Petr Holub.

Právo a Novinky.cz, 15. 3. 2023: Europoslanci: Majitelé musí zateplit domy

Podle poradenského experta Petra Holuba z Budovy21 se ale návrh může ještě změnit, protože nyní o něm budou europarlament a Evropská komise vyjednávat s členskými státy. To včera potvrdilo i ministerstvo životního prostředí.
„Můj odhad je, že to spíše skončí blíže pozici členských zemí, která říká, že třeba rodinné domy by z toho měly být vyjmuty,“ uvedl Holub. Stát ale podle něj bude muset nabídnout lidem poradenství, dotace a zvýhodněné půjčky.

Hospodářské noviny, 13. 3.2023: Unie se dohodla na kompromisu. Zateplování a renovace budov mají do roku 2030 výrazně přispět k úsporám 11,7 procenta energií

Podle Petra Holuba, ředitele poradenské firmy Budovy21, odpovídá nově dohodnutý objem úspor kvalitní renovaci 60 až 80 tisíc budov ročně, což je zhruba dvakrát až třikrát více, než je tomu dnes. Podle Holuba je pro Česko i tento větší cíl splnitelný a je na něj i dost prostředků. V případě rodinných a bytových domů z programu Nová zelená úsporám. Veřejné a podnikatelské budovy zase mohou čerpat z evropských fondů. „Dnešní ceny energie znamenají, že se zkrátila návratnost běžně na úroveň kolem 10 let,“ dodal Holub.

Novinky.cz, 13. 2. 2023: Renovace domu umí snížit náklady na energie

„Jak ukazují zkušenosti, důkladná renovace obydlí může přinést opravdu znatelnou úsporu financí. Dům navíc získá na hodnotě, zlepší se jeho technický stav a také komfort bydlení,“ uvádí Petr Holub, energetický expert ze společnosti Budovy21.

Energie21, 8. 2. 2023: Renovace budov významně sníží spotřebu

Petr Holub ze společnosti Budovy21k tomu dále uvedl: „Debata o tom, zda částečně nahradit uhlí, plyn nebo jádro obnovitelnými zdroji, většinou úplně opomíjí potenciál, který mají dlouhodobé a systematické investice do úspor energie. Výsledky studie BPIE to znovu potvrzují a odpovídají českým scénářům úspor energie. Pokud nyní zvýšíme tempo důkladných renovací budov 2-3krát, dokážeme v roce 2050 uspořit tolik energie, která odpovídá ročnímu výkonu Temelína. Základem je dlouhodobě stabilní financování renovačních programů, jen tak si získávají důvěru žadatelů, tedy vlastníků domů. Na rozdíl od stavby dalšího jaderného zdroje je ale potřeba pozitivně ovlivnit 60 až 80 tisíc investičních rozhodnutí ročně.“

Dům a bydlení, příloha Právo, 1. 2. 2023: RENOVACE DOMU umí snížit náklady na energie

„Jak ukazují zkušenosti, důkladná renovace obydlí může přinést opravdu znatelnou úsporu financí. Dům navíc získá na hodnotě, zlepší se jeho technický stav a také komfort bydlení,“ uvádí Petr Holub, energetický expert ze společnosti Budovy21.
„Je však důležité nepodcenit přípravu, důkladně si zjistit všechny informace i dotační možnosti.“

obnovitelne.cz, 31. 1. 2023: Evropa přelstila Putina. Větrné a sluneční elektrárny loni poprvé překonaly zemní plyn

„Evropská spotřeba elektřiny v roce 2022 klesla o téměř 8 %, což není překvapivé, spotřebitelé zareagovali na její vysoké ceny i výzvy o potřebě šetření. Dlouhodobě však na rozdíl od spotřeby tepla, která může významně klesat v důsledku investic do kvalitních renovací budov, postupující elektrifikace povede spíše k opaku, tedy k postupnému růstu spotřeby elektřiny. Proto je velmi důležité, abychom využili všechny možnosti úspor elektřiny a zvyšování účinnosti jejího využití. Čisté elektřiny nebudeme mít nadbytek, abychom jí plýtvali,“ uvedl ředitel společnosti Budovy21 Petr Holub.

Hospodářské noviny, 31. 1. 2023: Nová studie: Vítr a slunce předběhly plyn. Více elektřiny se vyrobilo i z uhlí, letos se ho má spálit méně

Podle Petra Holuba, energetického experta a ředitele společnosti Budovy21, je ale vedle výroby elektřiny třeba myslet také na všechny možnosti úspor energie a zvyšování energetické účinnosti. „Například tak, že nejprve domy kvalitně zateplíme a teprve pak je začneme vytápět pomocí tepelného čerpadla,“ říká Holub. Jinak by podle něj postupující elektrifikace v řadě sektorů spíše vedla k dlouhodobému růstu spotřeby elektřiny.

ČT1 – Události, ČT24, 25. 1. 2023: Energie na trhu zlevňují, dodavatelé nabízí tarify s cenami pod vládním stropem

„Je dobře, že úspora nastala, a to vede k tomu, že ceny plynu se také snižují. Úspory dle mého odhadu jsou zřejmě zejména na vytápění, na kratším sprchování nebo na nevytápění nevyužívaných prostor,“ popsal energetický expert Petr Holub.

Novinky.cz, 17. 1. 2023: Jak nejlépe využít 150tisícovou dotaci z programu Nová zelená úsporám Light

„Důležité je brát opatření z programu Nová zelená úsporám Light jako první krok a mít rozmyšleny i kroky další. Celkovou renovací domu lze totiž dosáhnout až 90% úspory energií. Při dnešních cenách energie se tak vyplatí další kroky realizovat i s nižší dotací z klasického programu Nová zelená úsporám. Stát společně s dotací nabízí i poradenství. Zájemci tak získají základní informace, jak opatření provést, aby si nezablokovali další postup renovace, byť na případnou letošní investici mohou navázat až za 5 nebo 10 let,“ radí energetický expert Petr Holub ze společnosti Budovy 21.

ČT24, 9. 1. 2023: Drahé Česko: Nový dotační program podpoří energetické úspory nízkopříjmových skupin

Jakub Musil, redaktor ČT
Je tu další vysílání rubriky Drahé Česko, dnes na téma úspory energií. Naším dalším hostem je energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub. Dobrý den.

Petr Holub
Dobré odpoledne.

Jakub Musil, redaktor ČT
Nízkopříjmové skupiny obyvatel mohou ode dneška žádat o dotaci až 150 000 Kč na zateplení domů a podobné úpravy. Jak by podle Vás lidé měli tuhle částku využít, kde začít, do čeho investovat, aby to bylo co nejefektivnější?

Petr Holub
Každý dům je jiný. To znamená, a padlo to v té reportáži od kolegy, že je dobré se poradit s místními akčními skupinami nebo energetickými konzultačními informačními středisky. Někde, kde nejsou vyměněná okna, bude dobré vyměnit okna, ale zároveň při tom myslet na zajištění dostatečného větrání. Samozřejmě zateplení fasády nebo stropu, to také může uspořit hodně peněz na energie.

Jakub Musil, redaktor ČT
O tuto dotaci budou patrně ve velké míře žádat právě senioři a část žádostí si s technickými náležitostmi nemusí vědět rady. Kam by se podle vás tedy měly obrátit? Budou stačit ty zmíněné akční skupiny?

Petr Holub
Oni potřebují stejně posudek nebo odborné posouzení od těchto poradců, které Státní fond životního prostředí platí. To znamená, ti pomůžou i s tou s tou žádostí a lidé by se bát neměli, je to skutečně dobrý program nebo spíše dobrý první krok, který těmto skupinám důchodců, invalidů nebo těm, kteří popírají příspěvek na bydlení, může pomoci strukturálně si snížit náklady na energie.

Jakub Musil, redaktor ČT
Lidé se už obrací i na naší telefonní linku. Pojďme si poslechnout první telefonický dotaz.

dotaz diváka
Prosím vás, patří do Zelené úsporám taky hlavní dveře do baráku a garážová vrata? Děkuji.

Jakub Musil, redaktor ČT
Tak na co lidé můžou čerpat tu dotaci? Patří tam i dveře vstupní a garážová vrata tak, jak se ptala divačka?

Petr Holub
Vstupní dveře ano a gážová vrata, tam bych se raději zeptal Státního fondu životního prostředí, ale pokud vedou garážová vrata do vytápěného prostoru, tak bych řekl, že ano, ale pokud vedou přímo do garáže, kde se netopí, tak bych řekl, že ne.

Jakub Musil, redaktor ČT
No a při výměně dveří, třeba těch vstupních, a také oken – co by měli lidé hlavně zvážit, kde bývá ten největší únik tepla nebo kde jsou ty největší problémy.

Petr Holub
Já hlavně zdůrazňuji, že by to měli brát jako první krok k nějaké postupné, ale celkové renovaci budovy. Pokud provedu celkovou renovaci budovy, tak mohu uspořit 80-90 % nákladů na energie. Skutečně tedy vysoké procento, a to mi potom hodně pomůže. Těmi opatřeními, kterými začnu, mohu uspořit třeba 20-30 % a je dobře pamatovat na to, abych třeba okna neosadil na původní místo, ale na vnější líc původní stěny, abych si nezablokoval postup k zateplení, nevytvořil zbytečně tepelné mosty, nebo když zatepluji střechu, tak abych myslel na to, že musím mít dostatečný přesah té střechy na budoucí zateplení fasády. Bral bych to tedy jako první krok, ale přemýšlel bych o celkové renovaci té budovy. Že ji třeba za 5-10 let dokončím.

Jakub Musil, redaktor ČT
A ta částka, která je na to vyčleněna, těch 150 000 Kč, je dostatečná podle vás?

Petr Holub

Je dostatečná na ten první krok. Celková renovace se bude pohybovat ve vyšších stovkách tisíc korun. Při dnešních cenách energie, a ony ani potom zastropování po roce 2023 nepůjdou výrazně dolů, se návratnost pohybuje do 10 let. To znamená, že to jsou skutečně dobře vynaložené prostředky a pokud teď získá rodina nebo důchodci těch 150 000 Kč, 100 % dotace na ta opatření, tak třeba v druhém kroku může získat 50 % z klasického programu Nová zelená úsporám, a to se také vyplatí.

Jakub Musil, redaktor ČT
Pojďme si poslechnout další telefonický dotaz.

dotaz diváka
Dobrý den. Postavili jsme si s manželem rodinný dům a už jsme důchodci a přepsali jsme dům na jedno z našich dětí. Můžeme zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light?

Jakub Musil, redaktor ČT
Má v tomto případě divačka nárok na dotaci?

Petr Holub
Nebál bych se zeptat přímo na Státním fondu životního prostředí. Ale myslím si, že v tomto případě ne. Vlastníkem jsou už děti, které předpokládám pracují a nepobírají příspěvek na bydlení. Zároveň to ale znamená, že děti mají nárok na dotaci až 50 % z klasického programu Nová zelená úsporám a pokud pobírají běžné běžný plat, tak určitě by měly uvažovat o tom, že i v tomto případě do toho domu zainvestují.

Jakub Musil, redaktor ČT
No, a když by divačka přepsala byt zpátky na sebe a ne na děti, to by fungovalo, nebo ne?

Petr Holub
Myslím, že to rozhodne datum. V podmínkách programu je uvedena polovina září, ale přiznám se, že to je specifický dotaz, na který bych se raději obrátil na ten Státní fond životního prostředí a oni vám určitě rádi poradí.

Jakub Musil, redaktor ČT
Další telefonický dotaz.

dotaz diváka
Zajímalo by mě, jestli je možný získat dotaci, když budu chtít solární panel jenom na ohřev vody, děkuji.

Jakub Musil, redaktor ČT
Tady je nějaká dotace, o kterou můžou lidé žádat?

Petr Holub
V případě té Nové zelené úsporám Light ne, ale opět, je možné žádat z programu klasické Nové zelené úsporám, kde mohu získat dotaci jak na fotovoltaický panel, který vyrábí elektřinu a ohříval by i vodu, tak na termosolární panel, který by vyráběl přímo teplou vodu a ohříval tu vodu vlastně v nějakém zásobníku u kotle.

Jakub Musil, redaktor ČT
A je výhodné do toho investovat? Jaká je návratnost takovéhle investice?

Petr Holub
V tuto chvíli máme zastropované ceny elektřiny, včetně všech poplatků a DPH se cena pohybuje někde kolem osmi korun za kilowatthodinu, plyn bude kolem 3,30-3,50 Kč na kilowatthodinu. Při těchto cenách se návratnost těchto opatření pohybuje určitě pod 10 let. Když si ta opatření vyberu chytře, tak může být třeba kolem 5 let. To znamená, i pokud zainvestuji 200 000 Kč, dostanu dotaci 100 000 z programu Nová zelená úsporám, tak ta návratnost, ta úspora může být třeba 30 000 Kč ročně. Nemusí být vůbec malá.

dotaz diváka
Dobrý den. Tady je Lašák, Malá Skála.

Pořídil jsem si tepelné čerpadlo a potřeboval bych zateplit část domu. Poradíte mi, jakým způsobem to provést a na koho se obrátit? Děkuji.

Jakub Musil, redaktor ČT
Tak, na koho se obrátit? Nejprve v případě dotace?

Petr Holub
Také platí to, co už jsme říkali, že i s dotací alespoň základně s těmi energetickými opatřeními pomohou místní akční skupiny nebo energetická konzultační informační střediska, která tu práci mají zaplacenou ze Státního fondu životního prostředí. To znamená, nemusíte se bát využít jejich rady, protože je to pomoc státu ještě nad rámec té investice, kterou v rámci programu Nová zelená úsporám poskytne. Určitě při zateplení je dobré nepodcení tloušťku izolace. Víme, že na vesnicích ve městech se klasicky zatepluje třeba 10 centimetry izolantu a to je nedostatečné. Určitě uvažujte o 20 centimetrech, to je koneckonců podmínka i toho programu, možná je to i dokonce více. Dům mých rodičů se zateploval před 10 lety a zateplil se 26 cm šedého polystyrenu. Ta úspora při celkové renovaci nejenom tím zateplením je skutečně 85 %, to znamená každý centimetr navíc spoří další procenta. A ten náklad není tak velký.

Jakub Musil, redaktor ČT
No a na koho se obrátit právě v případě samotného provedení zateplení, kde hledat někoho, aby člověk třeba neletěl, když tomu úplně nerozumí, je nějaký srovnávač nebo nějaká poradna, kde doporučí vhodné pomocníky?

Petr Holub
Tak jsou v zásadě 3 možnosti, jak tu opravu zrealizovat. První je svépomocí, to je v rámci toho programu možné, a kdo je šikovný a načte si postupy, tak může ve stavebninách koupit materiál a všechny související prvky jako kotvy, lepidlo a podobně a provést si tu opravu sám. Druhá možnost je za pomoci řemeslníků. Těch je taky v obcích celá řada. A třetí možnost je renovovat s pomocí stavební firmy. Máte garanci, že ta stavební firma využívá své ověřené postupy, je třeba certifikovaná od dodavatele daného tepelně izolačního systému a má ty postupy načtené. Ale všechny 3 možnosti jsou vhodné. Jen doporučuji nepouštět se do toho úplně sám, pokud tomu nerozumím. Ale pokud tu zkušenost mám, tak klidně sám.

Jakub Musil, redaktor ČT
Pojďme se ještě podívat na poslední divácký dotaz, který přišel e-mailem. Dobrý den, máme rodinný dům s přípravou teplé vody a topíme plynovým kotlem. Chci omezit nebo částečně nahradit topení plynem pomocí tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Na telefonické lince Nové zelené úsporám mi bylo řečeno, že plyn je považován za ekologický zdroj tepla, tudíž nemám nárok na žádnou dotaci. Jak byste poradil v tomto případě, když chce divák omezit topení plynem?

Petr Holub
Tak úplně nejdůležitější, ať už topím čímkoliv, plynem nebo tepelným čerpadlem, je snížit spotřebu. To znamená dům zateplit, vyměnit okna, zateplit strop nebo střechu a tím snížím spotřebu energie do budoucna. Takové opatření, pokud ho provedu, vydrží 30-40 nebo až 50 let a mám na dlouhou dobu vystaráno. Druhým krokem je instalovat ekologický zdroj tepla. Tepelné čerpadlo je lepší, využívá energii efektivněji. Nicméně v tuto chvíli těch plynových kotlů je nainstalováno v Česku tolik, že chápu, že dotovat výměnu plynového kotle za tepelné čerpadlo by stálo velké peníze a šlo by o velký zásah do rozpočtu, takže toto se teď nedotuje. Nicméně první krok by měl být snížit spotřebu, to znamená zateplit, v druhem kroku pak zvažovat tepelné čerpadlo vzduch-vzduch v kombinaci s fotovoltaikou nebo třeba malou větrnou elektrárnou. Má to určitě smysl, jen při přechodu z toho plynu na to teď nedostanu dotaci.

Jakub Musil, redaktor ČT
Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21. Mockrát díky za vaše rady našim divákům.

Petr Holub
Také děkuji za pozvání a přeji úspěšné realizace úspor energie.

oenergetice.cz, 16. 12. 2022: Česko plánuje investovat do dalších fosilních projektů. Hrozí, že se na dlouhé roky ocitne v „uhlíkové pasti“

Petr Holub ředitel poradenské společnosti Budovy21 k tomu dodává, že větší důraz by se měl klást na energetické úspory. „Není to o tom, že uděláme jednu věc a za rok máte hotovo. Pokud by se primárně investovalo do úsporné energetiky, do roku 2030 bychom mohli ročně uspořit 1,8 miliardy kubíků plynu ročně,“ je přesvědčen.

iHned.cz a Euractiv.cz, 15. 12. 2022: Česká energetika se může těšit na stovky miliard korun z Evropské unie

„Pokud třikrát zrychlíme počet důkladných renovací budov, pak můžeme do roku 2030 uspořit 1,8 miliardy kubíků zemního plynu. To není málo,“ vysvětluje expert na udržitelnou energetiku Petr Holub z konzultační společnosti Budovy21.

Podle něj je nicméně klíčové, aby si stát vzal renovaci budov za svou prioritu – a to nejen rétoricky, ale i v praxi. Kromě dotací by Česko mělo zavést například zvýhodněné úvěry na renovace a rozšířit síť poradenských středisek. Stát by podle něj měl také podpořit tzv. předprojektovou přípravu. Právě fáze příprav je totiž při renovacích nejnáročnější a vyžaduje expertizu a čas.

„Realizované investice mohou spořit energii dlouhodobě a snížit náklady domácností až o 90 procent bez ztráty komfortu bydlení, respektive naopak s jeho zvýšením,“ podotkl Holub.

Mediaguru.cz, 10. 12. 2022: Osvoboďme Česko apeluje k podpoře úspor energie

„Průzkum ukazuje, že 60 % obyvatel Česka vidí aktuální krizi jako příležitost pro proměnu české energetiky a skoncování se závislostí na ruských energiích. Investicím do úspor domácností a rychlejšímu rozvoji moderní energetiky jsou naklonění více než kdy dřív. Vláda by měla vyslyšet jejich přání a podpořit je. Pro nízkopříjmové domácnosti už spustila program Nová zelená úsporám Light, pro ty středně příjmové by měla rozšířit běžný program Nová zelená úsporám o poradenství, podporu projektové přípravy a zvýhodněné renovační úvěry,“ vysvětluje Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21.  

ČT1, Události v regionech – Brno, 9. 12. 2022 (od 4:25): Zájem o fotovoltaiky

Petr Holub, Budovy21: „Uspořit 5 % nebo i více elektřiny je určitě možné v těch špičkách například tím, že pouštět myčku, anebo prát nebudu dopoledne mezi osmou a desátou nebo odpoledne mezi pátou a osmou večerní, ale budu prát jindy. Mohu také uspořit energii, elektřinu tím, že do rychlovarné konvice dám jenom tolik vody, kolik potřebuji na udělání si čaje.“

Euractiv, 6. 12. 2022: Teplárny se zbavují závislosti na uhlí a plynu, potenciál má odpadní teplo

Jak ale upozornil konzultant a expert na energetickou účinnost Petr Holub, ředitel společnosti Budovy21, české teplárny teď musí provést doslova „žabí skok“, aby se závislosti na uhlí a plynu zbavily.

„Strategický přístup na úrovni města je klíčový,“ uvedl Holub, který připravil pro český teplárenský sektor doporučení, jak přistoupit k dekarbonizaci. Kromě strategického přístupu je podle něj zapotřebí zaměřit se na energetické úspory, využití odpadního tepla a lokálních zdrojů. Až na vrcholu pomyslné pyramidy pak stojí další alternativy, jako je zelený vodík a diverzifikace dodávek plynu.

„Ke každé soustavě je potřeba přistupovat lokálně. Každé město totiž vypadá jinak a je tam jiná dostupnost zdrojů, jakým je například odpadní teplo,“ vysvětlil.

ČT1 Události, 3. 12. 2022 (od 3:54): Šetření elektřinou

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21:
Uspořit 5 % nebo i více elektřiny, je určitě možné. V těch špičkách například tím, že pouštět myčku anebo prát nebudu dopoledne mezi osmou a desátou nebo odpoledne, ale budu, budu prát jindy.

ČT24, 29. 11. 2022: Drahé Česko: Jak přispět k omezení spotřeby energií bez ztráty domácího komfortu

Michaela Nováková, moderátorka
Dnes začíná drahé Česko projekt České televize, který by měl pomáhat a radit, jak se vypořádat se složitou ekonomickou situací dnes, tedy na téma energií. Naším prvním hostem je Petr Holub, energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21. Dobré dopoledne. Tak pane Holube, hovořili jsme a slyšeli jsme o tom, že tedy se povinně bude omezovat spotřeba elektřiny, jak tomu můžu přispět já nebo jakákoliv domácnost, aniž by se omezovala, řekněme, nad rámec svého komfortu?

Petr Holub
Je potřeba říct, že ta povinnost se bude vztahovat na stát jako celek na domácnosti. Ten stát tu povinnost nemůže dost dobře přenést, kromě toho do dobrovolnosti minimálně se můžou účastnit pan ministr zmínil a určitě to dobře a uspořit 5 % nebo i více. Elektřiny je určitě možné v těch špičkách, například tím, že pouštět myčku, anebo prát nebudu dopoledne mezi osmou a desátou nebo odpoledne mezi pátou pátou a osmou večerní, ale budu budu prát jindy. Ale můžu taky uspořit energii elektřinu tím, že do rychlovarné konvice dám jenom tolik vody, kolik potřebuji na udělání si čaje.

Michaela Nováková, moderátorka
Velké téma mezi jednotlivými domácnostmi je elektřina nebo plyn, co je v současné situaci nejlepší, co v současné době lze, řekněme, nejvýhodněji využívat?

Petr Holub
Obojí má svoje obecně se dá říct, že třeba vytápění tepelným čerpadlem, to tepelné čerpadlo má 3× vyšší účinnost než plynový kotel, ale zároveň elektřina stojí zhruba dvojnásobek. To znamená pořád tam ta úspora je, ale důležité je zejména snížení spotřeby, to znamená zateplení u plynových sporáků, ta účinnost může být podle toho, jak si postavím ten hrnec pro znamená zase je tam vyšší účinnost. A pokud budu dělat větší investici do rekonstrukce bytu, tak bych se přikláněl k tomu jít do elektřiny, ale zároveň není úplně špatně si pořídit třeba pokud nechci udělat větší investici i plynový spotřebič. Ještě.

Michaela Nováková, moderátorka
Oni hlásí jednotliví dodavatelé, že skutečně lidé se na ně obracejí, že chtějí odpojit plynové přípojky, že se zbavují plynových sporáků. To je tedy cestou k určitým úsporám, pokud mi to umožňuje moje finanční situace pořídit si jiný sporák.

Petr Holub
Nedělal bych to hekticky a zbytečně, protože zase, pokud budu mít více elektrický spotřebičů, tak budu mít větší poplatek zřejmě za jistič, pokud budu mít indukční desku, tak potřebuji 3 fáze do bytu, ne všechny byty třeba ve starší zástavbě. 3 fáze mají, ale u toho plynu je potřeba ještě zmínit zdravotní efekt, protože ten samozřejmě se spalování plynu souvisí, u elektřiny u té indukční desky tyto dopady nejsou.

Michaela Nováková, moderátorka
Venkov pak například hlásí to, že lidé zprovozňují kotle na tuhá paliva, že odmítají používat právě například vytápění plynem, tak jaká tam jsou doporučení co všechno musí zvážit?

Petr Holub
To je samozřejmě ohledně tedy ekologie, no ale od odhlédnout úplně nelze, ale zase samozřejmě chápu, že na vesnici člověk bude spořit čím to jde. Nicméně jsou i dobrá krbová kamna s vložkou a nebo dobrý kotel na peletky, kde ty náklady nemusí být takové jako na investice nemusí být velká. To znamená, bylo by dobré, kdyby lidé, pokud topí dřevem, například tak topili dřevem v kotli, který je tomu uzpůsoben.

Michaela Nováková, moderátorka
No ale znovu, kdy toto všechno mám zvažovat, kdy se mi to vyplatí vůbec přemýšlet nad tou změnou a zainvestovat do té změny?

Petr Holub
Ty jednoduchá ta jednoduchá změna chování. To bych udělal ne tam lze uspořit skutečně 15 20 možná více procent energie jo, snížení teploty, kratší sprchování a místo koupele, tak to určitě udělají. Udělejte všichni hned ty investice do budovy je nejlepší dělat, když ta budova má dojíždí přirozená životnost, to znamená, stejně potřebují novou omítku, stejně potřebují nová okna, tak potom to udělat kvalitně. Příklad domů mých rodičů, úspora 90 %, ale ta investice byla dělaná v době, kdy potřeboval stejně novou omítku a nová okna.

Michaela Nováková, moderátorka
Já hovořím a narážím na ten fakt, že samozřejmě lidé můžou využít například novou zelenou úsporám light a myslím, že je pro ně velmi složité se zorientovat v tom, kdy jít do tak velkých investic a možná i vysvětlit, jestli, když do ní půjdou teď do té investice, tak, jestli si zajistí levnější letošní.

Petr Holub
Zimu. A zajistit levnější letošní zimu už skutečně bude složité. Samozřejmě lze zajet do stavební a třeba zateplit jednu stěnu v nízkopříjmových skupin i s podporou třeba nové zelené úsporám light. Nicméně větší benefity a větší přínosy i na peněžence přináší samozřejmě důkladně rozmyšlená větší renovace a co já doporučuju teď to začít rozmýšlet připravovat, protože ta fáze přípravy se často podceňuje, ale je důležitá je delší než ta prafáze realizace tak, aby na příští zimu nebo třeba na tu přespříští jsem se měl dobře připravený projekt sehnanou firmu a mohl jsem to zrealizovat.

Moderátorka
A stačí málo nebo musí to být opravdu velká investice?

Petr Holub
Samozřejmě cokoliv se počítá. Je dobré, pokud měním jenom okna nebo zatepluju střechu nebo zatepluju jednu fasádu, tak počítat s tím, že budu dělat další krok a nezablokovat si ten postup. To znamená třeba okna osazovat na vnější, lít z té původní nosné zdi, aby tam nebyl potom tepelný most ne na původní místo těch oken a takováto doporučení a existuje síť energických konzultačních informačních středisek, která dávají 2 hodiny konzultace zdarma. Platí to stát. Doporučuju určitě si zavolat a ty 2 hodiny se s tím energetickým specialistou pobavit.

Michaela Nováková, moderátorka
Vraťme se tedy k té letošní zimě a vezměte možná i pozitivně, kdy naopak mám doma to nejlepší, kdy skutečně nemám přemýšlet o změnách, co se týká vytápění, kdo si může oddechnout.

Petr Holub
No, tak ten, který má třeba energicky pasivní dům nebo kvalitně pro provedenou renovaci. Minimálně bych určitě zateploval 20 cm izolantů, šedý polystyren má výborné izolační vlastnosti. Příklad domu mých rodičů – 26 cm izolační okna z trojskly. Dnes už běžně dostupná na trhu nestojí víc než ta dvojskla má jít do tohohle do tohohle opatření, zajistit si, aby se mi dům létě nepřehříval. To znamená jižní okna zastínit, ať už listnatým stromem nebo třeba pergolou, aby vlastně na jaře na podzim tam to slunce vstupovalo ohřívalo dům, ale v létě ho nepřehřívalo. To, znamená, to se všechno opatření a pokud je mám zrealizována, tak si můžu oddechnout a mám desetinovou spotřebu a desetinové náklady.

Michaela Nováková, moderátorka
Kdyby to vzali z pohledu jenom vytápění?

Petr Holub
Samozřejmě k vytápění se hodí mít účinný kotel. Dobré je tepelné kom čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou, kdy ta fotovoltaika vyrobí část elektřiny, kterou to tepelné čerpadlo potřebuje. Čekáme na zákon, který umožní energická společenství tak, abych nemusel mít v budově přímo baterie a schovávat si elektřinu třeba napříč týdnem nebo napříč měsícem, ale mohl ji přeprodat někomu jinému a potom si ze sítě zase tu elektřinu vzít. Proto tepelné čerpadlo, kdy potřebuju, kdy je zima, tak to je třeba dobrý způsob vytápění, ale opět je dobré se poradit s energickým specialistou a kvalitním pro projektantem, protože každý dům je trošku jiný.

Michaela Nováková, moderátorka
Velmi často také rezonují otázky, pokud vytápím plynem, vyplatí se mi třeba čas vytápění, přímotopit na elektřinu.

Petr Holub
To většinou ne, pokud bych přecházel z plynu vytápění, tam jsou 2 kroky, první je snížit spotřebu, to znamená, pokud už mám zateplený dům, tak ano, pokud nemám zateplený dům, tak nejdříve dům zateplit a třeba si i pár sezón nechat plyn, protože tu důležitou úsporu dosáhnutím zateplením ne výměnou plynového kotle. A druhý krok je výměna plynového kotle zateplené vod ale skutečně bych to realizoval až jako druhý krok.

Michaela Nováková, moderátorka
Takže takovéto vypnu někde své topení, které mi dříve vytápělo tedy plynem nebo plynovým kotlem a dám si tam přímotopit, to není zkrátka variantou na úspory.

Petr Holub
Přímo na finanční úspory určitě ne, pokud elektrické vytápění, tak je dobré mít tepelné čerpadlo alespoň vzduchové, které je méně účinné než třeba zemí nebo vodní, ale je účinnější než ten plynový kotel a je 3× účinnější než elektrický přímotop, jak.

Michaela Nováková, moderátorka
Správně pak temperovat domácnosti.

Petr Holub
Tak to je velká otázka Češi a nechci úplně podléhat stereotypům, ale jsme zvyklí přetápět. Máme běžně doma řada domácností 20 22 3 stupňů nebo jsme mívali.

Michaela Nováková, moderátorka
Ale myslím, že teď je přesně to období, kdy to každý zvažuje a možná neví, jak na to správně.

Petr Holub
Každý stupeň je 6 % spotřeby dolů. Běžně je hodnota 20 stupňů v obytných místnostech, to se hodí, když odjíždím na třeba na celý týden, tak stáhnout tu teplotu o 2-3 stupně, ale nestahovat ji moc třeba jenom na 1 den, protože to vytopení potom zpátky na tu teplotu. Vlastně nemusí uspořit tolik energie, to znamená, pokud odjíždím jenom na den pryč, tak o stupeň o 2 maximálně více ne.

Michaela Nováková, moderátorka
Takovéto vypínání topení úplně.

Petr Holub
Opět závisí na domě, pokud mám dům s velkou tepelnou kapacitou, to znamená, že je třeba kamenný, tak pokud vypnu topení na 2 dny, tak se mě s tím domem vůbec nic nestane, protože ten kámen drží tu teplotu, takže hodně závisí skutečně na tom, jaký ten dům je a opět pardon, opakuju potřetí, omlouvám se za to, je dobré si zavolat třeba na to poradenství a poradit se, ty 2 hodiny prokonzultovat. Co přesně je pro ten dům nejvhodnější.

Michaela Nováková, moderátorka
Půjdou na to vůbec kapacity, když to takto opakujeme přece jen domácností v České republice velké množství.

Petr Holub
To je velká otázka, teď se dostáváme od toho, abych radil domácnostem k tomu, abych radil politikům a státu a samozřejmě co říkám, já tak stát hodně toho pro české domácnosti dělá máme program Nová zelená úsporám. Máme ono poradenství, ale je potřeba dělat více je potřeba lidem zaplatit předprojektovou přípravu energetickou optimalizační studie, na základě kterých by se rozhodli, jaká varianta renovace je pro ně nejvhodnější a vytvořit síť poradců, která bude rozsáhlejší než je teď a v tom ten stát zatím je potřeba, aby to dohnal.

Michaela Nováková, moderátorka
Z druhé strany pak tu máme samozřejmě velké množství domácnosti, kteří, které vůbec řeší, jak zaplatit zálohy na energie, a to asi nebudou domácnosti, které budou moci okamžitě říci. Ano, já mám peníze na investice a budu předělávat své kotle, takže tam nezbývá nic jiného než právě řešit strategii toho, jak uspořit stávající situaci.

Petr Holub
Tam stát přišel s programem Nová zelená úsporám light já některé výhrady k jeho nastavení, ale obecně dobře, že pro lidi, kteří pobírají příspěvek na bydlení, anebo jsou to domácnosti důchodců, je tady možnost získat až 150 000 Kč jednorázově na jedno opatření. Zateplit si střechu nebo zateplit si fasádu, a to je určitě dobře, takže lze využít, a to lze využít ještě před touto zimou. Ten příspěvek žádat se sice může v lednu, ale je možné už i na opatření, která se zrealizují teď, to znamená, připravit si to a zrealizovat některé opatření alespoň ještě v půlce této zimy.

Michaela Nováková, moderátorka
Uslyší na to tyto domácnosti, které aktuálně řeší spíš to, jestli vůbec mají na zálohy. To je.

Petr Holub
Na ministerstvo životního prostředí s ministerstvem práce sociálních věcí a tady bych je zase pochválil připravuje síť konzultantů, která bude spolupracovat se sociálními pracovníky. To jsou přesně lidé, s kterými tyto domácnosti přichází do styku tak, aby alespoň některé základní poradenství mohli poskytnout oni a třeba je nasměrovat na to podrobnější poradenství na energetických konzultačních informačních střediscích a není to jedno řešení, které to celé zajistí. Je to hodně malých kroků a je potřeba, aby stát si na to vytvořil kapacitu, aby ten rámec, který bude pro všechny, zajistil.

Michaela Nováková, moderátorka
Jak uspořit na elektřině a na plynu a co je vůbec výhodnější, zhodnotil Petr Holub, energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21 děkuji vám za to.

Ekonews, 25. 11. 2022: Česko plánuje investovat do dalších fosilních projektů. Hrozí, že se na dlouhé roky ocitne v „uhlíkové pasti“

Petr Holub ředitel poradenské společnosti Budovy21 k tomu dodává, že větší důraz by se měl klást na energetické úspory. „Není to o tom, že uděláme jednu věc a za rok máte hotovo. Pokud by se primárně investovalo do úsporné energetiky, do roku 2030 bychom mohli ročně uspořit 1,8 miliardy kubíků plynu ročně,“ je přesvědčen.

ČT24, 23. 11. 2022 (od 9:40): 9 z 10 Čechů se obává aktuálního růstu cen energií

Roman Fojta, moderátor
Teď už další téma 9 z 10 Čechů se obává aktuálního růstu cen energií. Většina z nich vidí budoucnost české energetiky ve větší energetické soběstačnosti domácností a využití obnovitelných zdrojů, vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který mapoval vztah Čechů ke spotřebě energií. Přidáme podrobnější komentář ve studiu. Je spolu se mnou Petr Holub, ředitel poradenské společnosti budovy 21 dobré odpoledne vám přeju, pěkné odpoledne. Tak podle toho výše citovaného průzkumu vidí 58 % lidí v současné situaci příležitost pro zvýšení energetické soběstačnosti, jak už ostatně zaznělo a také odpoutání se od ruského plynu, co konkrétně si pod tím účastníci průzkumu představují?

Petr Holub
Je to tak i tam ten průzkum měl takové 2 části. První část říká, že lidé se v tuto chvíli i snaží sami spořit energii pětasedmdesát procent lidí, spoří energii jednoduchými opatřeními snížení teploty zkrácení doby sprchování. Poklička při vaření a zároveň třetina z nich a chce v blízké budoucnosti provádět i nějaká jako investiční větší opatření a na to navazuje ta druhá část, která říká, že 60 %, jak jste citoval správně 58 % by považuje současnou krizi za možnost přesunu k udržitelnější energetice.

Roman Fojta, moderátor
Říkáte, že třetina lidí uvažuje o tom, že by opravdu provedla nějaká ta úsporná opatření z průzkumu, nicméně dovozujete, že lidé vidí největší potíž v nedostatečné podpoře ze strany státu, čili v čem spočívá ta nedostatečnost, jak by si to lidé představovali?

Petr Holub
Současná vláda se určitě snaží, ale nestačí to. Máme úspěšný program Nová zelená úsporám teď dokonce rozšířený o komponentů light pro sociálně slabší nízkopříjmové domácnosti. To je určitě dobře, ale potřebujeme rozšířit poradenství, potřebujeme rozšířit podporu předprojektové přípravy, zavést zvýhodněné renovační úvěry a na straně obnovitelných zdrojů zejména zjednodušit povolování a zajistit dostupnost pro obce a domácnosti.

Roman Fojta, moderátor
Vyplynulo z toho průzkumu, kolik lidí právě tyto bariéry odrazují od toho, aby, aby řešily, řekněme, zelené energie?

Petr Holub
Tam je to ta investice vždycky dlouhodobé rozhodování. Tam ty na jednotlivé na jednotlivé ty opatření ty odpovědi jsou kolem 40, 50 %, to znamená, je to skutečně tak a zároveň zhruba 61 % lidí říká, že chce po vládě, aby tyto bariéry řešila. To, znamená, to zhruba ten poměr, který to odrazuje a který chce, aby to vláda řešila.

Roman Fojta, moderátor
Nicméně zájem Čechů o fotovoltaické elektrárny, konkrétně o ně je letos rekordní ceny a čekací lhůty se prodlužují. Někde jsou až rok, a to i kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků, čili i pokud by se zvýšila podpora ze strany státu, odstranily se ty bariéry, o kterých jsme tady mluvili. Byly by vůbec firmy schopné nějakým způsobem pokrýt tu poptávku?

Petr Holub
Je to vždycky dlouhodobá věc, samozřejmě nejde to změnit z měsíce na měsíc a těžko se to mění z roku na rok, ale v horizontu dvou tří, pěti let. To možné je, pokud tady trh uvidí, že tady je dlouhodobá perspektiva a rozvoje tohoto odvětví, tak samozřejmě ty firmy se přizpůsobí a zvýší kapacitu si z z nejde to dělat rychle, ale tam je důležitá ta dlouhodobá předvídatelnost a dlouhodobý výhled pro ten trh.

Roman Fojta, moderátor
Nehrozí tím, že se třeba těmi motivacemi podpoří poptávka natolik, že firmy budou stále zvedat ceny a nakonec se to zákazníkům ani příliš nevyplatí.

Petr Holub
Já jsem příznivcem toho přístupu, jaký má třeba operační program životní prostředí pro veřejné budovy nebo Nová zelená úsporám pro rodinné a bytové domy, to znamená ne vysokoprocentní dotace, ale v podstatě mandatorní dotace, kdo splní podmínky ten dostane ve výši 30 40 %. Podle kvality renovace a potom nehrozí, že se trh přehřeje.

Roman Fojta, moderátor
Další věc v některých lokalitách začíná být podle vedoucího zákaznických řešení E.ONu Ondřeje Hájka vyčerpaná kapacita sítě co s tím?

Petr Holub
Na to úplně kvalifikovaně odpovědět neumím. Nicméně distribuční společnosti a ve výsledku i přenosová soustava se samozřejmě na na transformaci musí připravovat. Já myslím, že jsme zaspali a měli se na na tu transformaci připravovat před 10 pěti lety. Tady byla taková obecná nedůvěra k obnovitelným obnovitelným zdrojům a díky tomu jsme zaspali a teď je potřeba, ten to zpoždění dohnat.

Roman Fojta, moderátor
Jak je Česká republika na zavádění zelených energií připravena legislativně?

Petr Holub
Částečně ano, ale jsou tam 2 velké bariéry pro třeba pro bytové domy a sám jsem předseda společenství vlastníků, takže přemýšlíme o instalaci fotovoltaické elektrárny a jsou tam 2 legislativní novely, které současná vláda a stát připravily, ale ještě nebyly schváleny. První je novela energetického zákona, která zvyšuje 2 limity pro fotovoltaické elektrárny na 50 kW z 10, respektive z 20, a to je limit pro stavební povolení a limit pro udělení licence. A druhá důležitá věc je vyhláška Energetického regulačního úřadu, která právě speciálně pro bytové domy a nastaví způsob rozúčtování té elektřiny i do bytů, aby nemohla nemusela být využívána na jenom na společné spotřebu.

Roman Fojta, moderátor
Jak jste říkal, vy jste předsedou SVJ řada společenství vlastníků uvažuje právě o fotovoltaice, možná už má rozběhnuté projekty v nějaké pokročilejší fázi. Čili, co se stane, pokud po Novém roce vlastně budou chtít spustit fotovoltaiku a nebude schválena tady tato zákonná úprava.

Petr Holub
Co se týče toho limitu, tak samozřejmě, pokud si vyběhají stavební povolení nebo zařídí licenci, tak to bude pouze administrativně náročnější. To znamená, někoho to odradí a já doporučuji počkat, protože ten zákon je ve sněmovně. Jeho schvalování je pozdrženo oddáleno, ale nemáme zprávy, že by byla proti němu politická opozice, to znamená, je můj odhad je, že jednou projde, co se týče toho rozúčtování, tak tam je to samozřejmě složitější a musela by být nějaká komplikovaná smlouva se všemi vlastníky bytů, která by to zařídila ještě dohoda s distributorem na instalaci průběhového měření, což je velmi komplikované, takže také doporučuji počkat.

Roman Fojta, moderátor
Jaké by to znamenalo, konkrétně povinnosti pro ty vlastníky jednotlivých bytů?

Petr Holub
Tak povinnost podle té nové vyhlášky Energetického regulačního úřadu je stanovit tzv. vůdčí odběrné místo. To bude odběrné místo většinou toho společenství vlastníků společná světla, garážová vrata, něco podobného a podružná odběrová místa, což budou ty jednotlivé byty, které se do toho připojí a potom to musí nahlásit Energetickému regulačnímu úřadu a distributorovi a distributor by měl osadit průběhová měření.

Roman Fojta, moderátor
Máte nějakou představu nebo odhad, kdy by obě tyhle normy mohly projít?

Petr Holub
Nejsem schopen věštit z křišťálové koule u obou novel byl předpokládaná účinnost 1. ledna. To už víme, že se zřejmě nebo nechci říkat, nestihne ale pravděpodobnost, že se stihne k 1. lednu je malá. Nicméně doufám, že to bude během prvního kvartálu příštího roku.

Roman Fojta, moderátor
Petr Holub, ředitel poradenské společnosti budovy 21 děkuju, že jste přišel, hezký den přeju.

Petr Holub
Děkuji za rozhovor.

E15, 23. 11. 2022: Tři čtvrtiny Čechů šetří kvůli krizi energie, část chce i investovat do opatření

„Vidíme, že investicím do úspor domácností a rychlejšímu rozvoji moderní energetiky jsou obyvatelé naklonění více než kdy dřív,“ uvedl ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub. Tato část populace by podle průzkumu zároveň uvítala větší aktivní podporu na tyto investice od státu.

ČT1 Události, 14. 11. 2022: Nová zelená úsporám Light

Milan BRUNCLÍK, redaktor ČT
I starší dům může být úspornější. Dokonce, i když není na celkovou renovaci, počítá se i výměna oken nebo dveří anebo částečné zateplení.

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21
Toto je příklad kvalitních dveří, mají dobrý rám a je vidět, že i to zasklení je izolační trojsklo. Můžeme se podívat, že tohle trojsklo má izolační vlastnosti, jako měla stěna rodinného domu v osmdesátých letech, pevná stěna.

Milan BRUNCLÍK, redaktor ČT
Tak i tady ale platí, že rozhodující úsporu přináší zateplení fasády. Právě tudy uniká nejvíc tepla.

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21
Těch 20 cm je minimální požadavek toho programu a je to tak dobře, protože při dnešních cenách energie je to skutečně minimum nákladového optima, které si můžu dovolit.

Milan BRUNCLÍK, redaktor ČT
Takže ale tenhle se vám líbí?

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21
Tenhle se mi líbí a i barva je pěkná.

[..]

Milan BRUNCLÍK, redaktor ČT
Rezort životního prostředí vyčlenil na Novou zelenou úsporám Light 1,5 miliardy a věří, že tak podpoří asi 10 000 domácností. V případě většího zájmu peníze přidá. Ministerstvo začalo chystat dotace koncem dubna. Jako pomoc už pro letošní sezónu. Podle něj jde zařídit úspory i teď, a to v řádu dnů.

Petr HOLUB, ředitel, Budovy21
Pokud skutečně jako zajdu do stavebnin a koupím polystyrén a zateplím jednu fasádu, tak má cenu to udělat ještě teď, ale samozřejmě nejvíc uspořím až v té další sezóně a dalších sezónách.

Obnovitelne.cz, 14. 11. 2022: Zateplení domu zvládnete i bez firmy. Nepodceňujte plánování a stavební dozor

„Pořád je tedy co dělat. U rodinných domů je problém, že často jsou zateplené částečně a ne úplně kvalitně. A teď je potřeba dozateplit. To je problém i panelových domů, které se začaly zateplovat do roku 2000 z programu Panel. Často je na nich pěticentimetrová izolace, což už je dnes nedostatečné,“ vysvětluje Petr Holub, zakladatel společnosti Budovy21.

„U domu mých rodičů jsme z původního stavu z konce 70. let dokázali díky renovaci snížit spotřebu energií o 85 až 90 procent. A to nejen výpočtovou spotřebu, ale i skutečnou, pokles nákladů je reálně vidět na fakturách. Rodiče platí ročně 7 a půl tisíce za plyn na vytápění a ohřev teplé vody. Jestli to po zvýšení cen bude třeba 20 tisíc, pořád je to výrazně méně, než kolik by platili bez renovace, protože podle původní spotřeby před renovací by jejich náklady dnes vycházely na 180 nebo 200 tisíc ročně. To je výrazný rozdíl,“ dodává Holub.

iHned.cz, 14. 11. 2022, Nová okna, dveře nebo izolovat strop. Na rychlé zateplení dá stát některým domácnostem až 150 tisíc korun

„De facto jde o investiční komponentu sociálních dávek. Po tom jsme volali už dlouho, protože pouze dotovat vysokou spotřebu energie z veřejných peněz je neekonomické a neekologické,“ uvádí Petr Holub, ředitel konzultační společnosti Budovy21.

Ekonews, 14. 11. 2022, Nová zelená úsporám Light slibuje až 150 tisíc korun na výměnu oken, dveří či zateplení stropů

Podle Petra Holuba, ředitele poradenské společnosti Budovy21, to ale pro tento rok nestačí.

„Dle zákona by do Nové zelené úsporám mělo každý rok přitéct na čtyři miliardy korun z výnosů z emisních povolenek. Letos však program získal jen 150 milionů. Pokud by do něj šly veškeré prostředky z emisních povolenek, celkem by se do úsporné energetiky investovalo na 70 miliard korun. Za takovou částku je možné ze 60 až 80 tisíc budov udělat budovy energeticky úsporné. Tato investice by do roku 2030 mohla uspořit 1,8 miliardy kubíků plynu ročně,“ vypočítává Holub.[..]

Výhrady má i přímo k novému programu Nová zelená úsporám Light. „Jde de facto o investiční komponentu sociálních dávek. Logicky by sice tento program mělo administrovat ministerstvo sociálních věcí, ale v aktuální situaci je rozšíření programu Nová zelená úsporám o tuto komponentu pochopitelné,“ říká s tím, že teď bude důležité, aby Nová zelená úsporám Light neohrozila „finanční a administrativní kapacitu SFŽP“ pro hlavní program Nová zelená úsporám, který motivuje lidi ke komplexním a kvalitním renovacím.

Obnovitelne.cz, 11. 12. 2022: Osvoboďme Česko od ruského plynu. Iniciativa vyzývá politiky, aby urychlili přechod k zelené energetice

„Nyní máme jedinečnou příležitost k nastartování vlastní energetické cesty za pomoci obnovitelných zdrojů a úspor v budovách. Apelujeme proto na vládu, o které věříme, že je s námi na jedné straně, k odstranění bariér, jež stojí v cestě rozvoji udržitelné energetiky pro domácnosti a obce,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21. 

„Dle zákona by do programu Nová zelená úsporám mělo každý rok přitéct na čtyři miliardy korun z výnosů z emisních povolenek. Letos však program získal jen několik stovek milionů korun. Vláda se sice zatím snaží tento deficit doplnit prostředky z fondu obnovy, to ale k pokrytí poptávky, obzvlášť pak tento rok, absolutně nestačí. Pokud by do programu tekly veškeré prostředky z emisních povolenek, celkem by se do úsporné energetiky investovalo na 70 miliard korun. Za takovou částku je možné ze 60 až 80 tisíc budov udělat budovy energeticky úsporné. Tato investice by do roku 2030 mohla uspořit 1,8 miliardy kubíků plynu ročně,“ doplňuje Petr Holub.

Ekonom, 10. 11. 2022: Teplárny bez uhlí. Hledají cestu, jak nahradit nejvyužívanější surovinu

Ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub upozorňuje, že při plánování nových strategií v teplárenství je třeba počítat s postupným snižováním spotřeby u konečných odběratelů. U dodávek tepla do budov by se mělo dít v rozmezí 35 až 60 procent do roku 2050 a v průmyslovém odběru na úrovni 20 až 40 procent. Úspornější budovy, které si vyžádají zpřísňující se regule, už nebudou vyžadovat takové dodávky tepla odjinud.

ČT1, Události v regionech – Ostrava, 8. 11. 2022: Ekologické normy ve stavebnictví

Petr Holub, energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21, je hostem Událostí v regionech. Pěkný večer. Reportáž ukázala přípravy na nové domy. Většina lidí ale žije v těch starších, v panelácích, kolik by ušetřili třeba zateplením?

Petr HOLUB, energetický expert, Budovy21
Pěkný večer. Kvalitní renovací je možné ušetřit až 90 % energie. Je to skutečně třeba příklad domu mých rodičů, je potřeba zateplit, neupejpat se, co se týče tloušťky izolace, dát minimálně 20 cm, kvalitní okna s izolačními trojskly. Pokud mám těsná okna, tak ideálně i řízené větrání s rekuperací a určitě efektivní zdroj kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky je velmi dobrá.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Ty už staré už postavené domy musí být nízkoemisní. Nová směrnice by měla platit od roku 2050. Co brání tomu, že fotovoltaické panely na střechách domů nejsou už teď ve velké míře?

Petr HOLUB, energetický expert, Budovy21
Ta ekonomika, jak už teda renovace zateplení, tak fotovoltaických panelů, se razantně zlepšila s těmi rostoucími cenami energie, i ty zastropované ceny, které od ledna budeme mít vládou, jsou na úrovni dvouapůlnásobku toho, co jsme měli ještě před rokem, a to jak plyn, tak elektřina, to znamená, ta ekonomika v obou těch opatření už je někde kolem návratnost 5, 10 let, ale pořád tomu brání některé bariéry, například u fotovoltaiky zbytečné měření po fázích, nemožnost přeprodávat si energii třeba mezi sousedy, tzv. komunitní energetika. A vláda pracuje na tom, aby to odbourala, ale ještě se tak nestalo.

Hospodářské noviny, 2. 11. 2022: Poslanci ODS se nelíbí energeticky soběstačné domácnosti. Chce zakázat odpojení od centrálního vytápění

Řešení však nespočívá v zákazech ostatních technologií a nucení zákazníků k odebírání tepla ze soustavy, ale naopak v bolestivém přizpůsobení se nové realitě. Tak lze alespoň číst závěry poradenské společnosti Budovy21, která na základě dvou studií (vedle zmíněné studie od společností Porsenna a Enviros i od pražské ČVUT) představila sadu opatření, jak sektor vyvést z krize a připravit na budoucnost. 

Jak vysvětluje zakladatel Budovy21 Petr Holub, nejde o jasný, univerzální recept. Spíše o obecný návod, který je vždy nutné přizpůsobit situaci v místě. Společným základem je snížení spotřeby tepla v budovách, a tedy i paliv a produkce emisí. V další fázi je pak namístě zvážit přechod k jiným, nízkoemisním technologiím, jako je biometan, odpadní teplo z čističek a později třeba i vodík. Je-li to lokálně výhodné, je třeba počítat i s odpojením části odběratelů od soustav. Holub však zdůrazňuje, že odstřižení by nemělo probíhat živelně, jako se děje doposud, ale být dlouhodobě plánované a koordinované s teplárnami. 

„Například jedna větev soustavy se může nacházet v okrajové části vesnice a bylo by výhodnější, pokud by tam od určitého data byly lokální kotle. Další větev dostane zase tepelné čerpadlo, protože je blízko čističce odpadních vod, ze které se dá po celý rok brát teplá voda. A nakonec se třeba i řekne, že v další lokalitě se odpojování zakáže,“ nastiňuje Holub. To však oproti současné snaze o restriktivní zákazy představuje úplně jiný způsob uvažování. 

Hospodářské noviny, 27. 10. 2022: Majitele domů čekají radikální změny. Nejen novostavby. Evropa si posvítí i na již stojící budovy

„V současné době se v Česku rekonstruuje zhruba jedno procento budov ročně. Z toho polovina nedokonale. To je málo. Abychom splnili naše cíle, musíme tempo rekonstrukcí dvakrát až třikrát zrychlit,“ upozorňuje Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21.

Podle Holuba ministři přijali směrnici v použitelnější podobě, než v jaké ji původně navrhovala Evropská komise, která s ní přišla. Ministry přijatá směrnice stanovuje průměrné zlepšování bytového fondu, kdežto ta od komise podle Holuba chtěla rekonstruovat všechny domy. „To by bylo strašně složité. Představte si, že byste měl jít někam na vesnici za nějakou babičkou a nutit ji do rekonstrukce,“ zamýšlí se Holub.

Obnovitelne.cz, 27. 10. 2022: Jak ušetřit 90 procent výdajů za energie? Moravská domácnost díky povedené renovaci přežije zimu bez starostí

„Po více než třiceti letech dům stejně potřeboval opravit, aby nespadnul. Potřeboval nová okna, novou omítku a tak dále. Tímhle způsobem se nejen významně ušetřily energie, ale také se zvýšil celkový komfort bydlení,“ říká Holub. Základem bylo kvalitní zateplení. K tomu posloužil šedý polystyren o tloušťce 26 centimetrů. „Má asi o dvacet procent lepší izolační vlastnosti než bílý polystyren nebo minerální vata,“ vysvětluje Petr Holub. [..]

Celý dům také dostal nová okna s trojsklem s vysokým izolačním faktorem a s kvalitním rámem s certifikátem pro energeticky pasivní budovy. „Už trojsklo má výborné izolační vlastnosti, ale rám je také důležitý,“ zdůrazňuje Holub. Okna jsou nově předsazená, nedoléhají na původní zeď, ale až na tepelnou izolaci, díky čemuž nevzniká tepelný most, kudy by mohlo unikat zevnitř teplo. Díky předsazené montáži je uvnitř širší parapet, který vypadá lépe. „Takže je to hezčí zvenku i zevnitř, má to i svůj estetický přínos,“ konstatuje Holub. [..]

Důležitou funkci u oken orientovaných na jih má i nová pergola. Byla navržená tak, aby v létě vrhala stín na celé okno a místnost uvnitř se nepřehřívala. A v zimních měsících, když je slunce nízko nad obzorem, naopak slunečním paprskům nebrání. „Slunce vnitřek příjemně vyhřívá,“ říká Holub. [..]

„Po většinu roku stačí na ohřev teplé vody,“ uvádí Holub

iHned.cz, 25. 10. 2022: Jak se stát nezávislým. Praktický návod pro ty, kteří si chtějí vyrábět co nejvíc energie sami

Podle Petra Holuba, ředitele poradenské společnosti Budovy21, se investice do zateplení domu při současných cenách energií vrátí do deseti let, přičemž dotace pokryjí až polovinu investičních nákladů. Z programu Nová zelená úsporám lze na jeden dům získat podporu až ve výši 650 tisíc korun.

Zároveň Holub doporučuje, aby lidé při zateplování a utěsňování svých domovů také zvažovali využití rekuperace, tedy zpětného získávání tepla ze vzduchu odváděného ven z domu. Zatímco při normálním větrání odchází teplo z domu bez užitku, s rekuperací se teplo domácího vzduchu využije k tomu, aby předehřálo venkovní čerstvý a chladný vzduch. Domácnosti tak budou mít celoročně čerstvý vzduch, ušetří za energie a sníží si vlhkost v domácnosti. Pravidelné větrání domácností s utěsněnými okny je jinak podle Holuba obecně velký problém, protože lidé doma nevětrají zdaleka tak často, jak by měli.

ČT24, 6. 10. 2022: 90′: Opatření proti drahým energiím

„Tak, pokud se rozhodnou pro nějaké dílčí opatření, zateplení jedné stěny, která třeba ještě není zateplená, tak to možná mohou stihnout ještě do této zimy. Nicméně, pokud se rozhodnou pro celkovou renovaci, která potom přináší dlouhodobé, trvalé a zároveň větší úspory, tak je potřeba začít teď plánovat, abych to příští rok zvládl, protože ta příprava se často podceňuje, trvá většinou delší dobu, dvakrát, třikrát déle než samotná realizace,“ říká v rozhovoru s moderátorem Jiřím Václavkem ředitel společnosti Budovy21 Petr Holub.

TZB-info, 6. 10. 2022: Pěnový polystyren: klíčový materiál pro snížení závislosti na ruském plynu – TZB-info

„Scénáře renovace budov ukazují, že do roku 2030 je v tuzemsku možné úsporami energií snížit spotřebu plynu až o 1,8 miliardy kubíků a výrazně tak snížit dovozní závislost na Rusku,“ uvádí Petr Holub, energetický expert ze společnosti Budovy21.

Průmyslová ekologie, 4. 10. 2022: Pěnový polystyren může být klíčový pro snížení závislosti na ruském plynu

Scénáře renovace budov ukazují, že do roku 2030 je v tuzemsku možné úsporami energií snížit spotřebu plynu až o 1,8 miliardy kubíků a výrazně tak snížit dovozní závislost na Rusku,“ uvádí Petr Holub, energetický expert ze společnosti Budovy21.

Česká televize, 2. 10. 2022: Události – povinné úspory energií

„Pro domácnosti to bude znamenat, a je otázka, jak to nastaví vláda, zejména nepoužívat spotřebiče ve špičkách. To znamená brzy ráno a odpoledne, třeba pračky, sušičky nebo jiné podobné spotřebiče.“

Hospodářské noviny na HN.cz, 30. 9. 2022 a v newsletteru: Byznys podle Milana Mikulky: Pár rad, jak rychle snížit spotřebu o 15 až 20 procent

Další úspory už nejde udělat bez větších finančních investic, ale zas lze s nimi snížit spotřebu energií o 70 a v některých případech i skoro o 90 procent. Tam platí, že základ je dobře plánovat, klíčové je zateplení domu, systém ventilace a zdroje energie – tedy nejčastěji solární panely a tepelné čerpadlo. I když jak říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, platí, že „lepší je plynový kondenzační kotel v dobře zatepleném domě než tepelné čerpadlo v nezatepleném domě“.

Týdeník Ekonom, 15. 9. 2022: Na tloušťce záleží. Na izolaci nemá smysl šetřit, lidé i firmy ji podceňují

„Úspory pro nadcházející zimu budou hlavně o změně chování a režimu provozování budovy. Topit na méně, netopit na chodbách, pro umývání rukou používat studenou vodu, důsledně zhasínat světla nebo zvážit odpojení některých svítidel, kde to lze. Potom je dobré si nechat nastavit otopnou soustavu a nechat ji prověřit topenářem, aby byly radiátory odvzdušněné, ventily funkční, kotel měl nastavenou správnou topnou křivku a v případě plynového jel v kondenzačním re­ži­mu,“ říká ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub.

Ekonews.cz, 29. 8. 2022: Na zelené projekty v programu Životní prostředí půjde 61 miliard. Papírování s dotacemi prý ubyde

„Celková dotace tedy nezávisí na tom, za kolik příjemce či veřejný subjekt dílo vysoutěží, což znamená, že to fond nemusí kontrolovat. Kontrola se soustředí na kvalitu renovace, ne na administrativní a finanční stránku a to je dobře,“ říká Holub.

Respekt, 8. 8. 2022: Šampioni v teple

 „Snížením teploty v bytě o jeden jediný stupeň se sníží celková spotřeba energie o 5–6 procent,“ řekl pro Hospodářské noviny ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub.

Hospodářské noviny, podcast Ranní briefing Ondřeje Housky, 4. 8. 2022: Nejlepší odpovědí Putinovi jsou úspory plynu, Česko by zvládlo svou spotřebu snížit až o čtvrtinu

„Pokud mám energeticky pasivní dům a topím na 22 stupňů, tak pořád spotřebuji jen 10-20 % energie než nezateplený dům, který vytápím na 18-19 stupňů.“

Hospodářské noviny, 22. 7. 2022: Česko zažívá solární boom. Za pololetí vzniklo více nových elektráren než za celý loňský rok

„Ceny energií už se nevrátí na úroveň před loňským říjnem. Firmy a domácnosti tak budou mít i v dalších letech motivaci hledat úsporná řešení,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy 21, zaměřené na udržitelné stavebnictví.

ČT24, 90´, 21. 7. 2022: Alternativní zdroje energií

Jon STENNING, spoluautor studie; ekonom, Cambridge Econometrics
Plán Evropské komise počítá s tím, že bychom se v Unii pokusili zrenovovat zhruba 15 % domácností do roku 2030.

Petr HOLUB, energetický expert
To znamená z dvoj až ztrojnásobení toho úsilí, které děláme nyní.

Petr HOLUB, energetický expert
Úplně nejlepší je kombinace nejdříve budovu zateplit, snížit spotřebu energie, instalovat fotovoltaiku, která poté napájí tepelné čerpadlo.

Hospodářské noviny, 21. 7. 2022: Snižte spotřebu plynu o 15 procent, radí Brusel. Zdroje tu jsou, zní z Česka

Dlouhodobě lze podle energetického experta a ředitele poradenské společnosti Budovy21 Petra Holuba výrazně ušetřit kvalitně zateplenými budovami s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. „Do roku 2030 mohou snížit dovozní závislost na ruském plynu o 1,8 miliardy kubíků, což je polovina kapacity plynových zásobníků,“ vysvětlil Holub. Další téměř tři miliardy kubíků může nahradit rozvoj větrných elektráren a velké fotovoltaiky nebo biometanu. „To už dohromady pokryje polovinu české roční spotřeby,“ dodal.

Hospodářské noviny, 14. 7. 2022: Saint-Gobain si pořídil českého dodavatele solárů

„Ceny energií už se nevrátí na úroveň před loňským říjnem. Firmy a domácnosti tak budou mít i v dalších letech motivaci hledat úsporná řešení,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, zaměřené na udržitelné stavebnictví.

iHned.cz, 30. 6. 2022: Státy EU souhlasí s koncem spalovacích motorů v Evropě. Jejich výroba už se nemá vyplatit

„Chápu, že je lidem potřeba ulevit a dočasně hradit část provozních nákladů, ale jádro peněz by mělo jít na investice do renovace budov. To je jediné strukturální řešení pro snížení emisí a trvalé snížení nákladů za energie,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21.

Newsletter Davida Klimeše, 20. 6. 2022: Všechno špatně, místo stanu letadlo a nesplněné úspory energií

Výsledná čísla takto pro newsletter hodnotí expert Petr Holub (Budovy21).

„Nejdůležitější cíl jsou celkové skutečné úspory, které daný stát každoročně dosáhne (na konečné spotřebě energie, podle článku 7 směrnice o energetické účinnosti). Z předepsaných 51,1 PJ jsme dosáhli na 48,5 PJ, tedy 95 %. To nezní až tak špatně, dokud se nepodíváme podrobně na jeho výkaznictví. Tam je spousta papírových úspor. Premiantem je s příspěvkem 2,6 PJ ročně za „Zkvalitňování technologických postupů“. Co to je? Dříve se tato položka jmenovala „Národní program udržitelného rozvoje“ se stejným příspěvkem. To Evropská komise rozporovala. Tak se změnilo jméno. Druhým nejkřiklavějším příkladem je „Environmentální daň na pohonné hmoty“ s příspěvkem asi 1,6 PJ. Ta předpokládá, že uvalením o něco vyšší daně na benzín a naftu, než vyžaduje evropská legislativa, se méně jezdilo. Skutečně? Uvedeny jsou i dobrovolné dohody s ČEZem a ČD Cargo. Dělaly tyto firmy jiný byznys, než kdyby dohodu se státem nepodepsaly?“

Diskuze tvize.: Rekonstrukce budov je příležitost k energetickým úsporám. EPC je garantuje

„EPC, tedy energetické služby se zaručeným výsledkem, poskytují majitelům budov záruky, že se jim investice do rekonstrukce technologického vybavení skutečně vrátí z dosažených úspor.“

Pod proudem, Seznam Podcasty, 15. 6. 2022: Obnovitelné zdroje musíme vyrábět jako za války

„V programu Nová zelená úsporám je v tuto chvíli kolem 15–20 tisíc projektů ročně na úspory energie a obnovitelné zdroje, teď nově jsou tam prostředky i pro bytové domy. Pro středně příjmové domácnosti by ale stát měl nabídnout zvýhodněný úvěr, který předfinancuje a dofinancuje dotaci z tohoto programu. Pro sociálně slabší domácnosti by dostupnost financí měla být součástí sociální politiky. Místo aby stát dával 10–12 mld. ročně (a letos to bude ještě více) peněz na doplatky na bydlení, tak by měl nabídnout investiční komponentu sociálních dávek. Tedy dát lidem s menšími příjmy vyšší procentní míru podpory, kterou pak dofinancuje grantem, už ne půjčkou.“

Obnovitelně.cz, 5. 6. 2022: Proč platit drahý ruský plyn. Kvalitní renovace uspoří až 90 procent energie

Co je možné udělat prakticky okamžitě? Jaká oblast, respektive činnost je pro odstřižení ruského plynu nejjednodušší? Jsou to plynové sporáky? Nebo celkově rodinné domy?
„V domácnostech je to stažení teploty na termostatu, rozumnější využití teplé vody třeba na sprchování, vyregulování otopné soustavy, aby kotel fungoval účinně. Renovace budov a instalace obnovitelných zdrojů nám do příští zimy přidá pár procent úspory plynu, ale i to je důležité a je klíčové nyní podpořit programy, jako je Nová zelená úsporám, abychom za pět let neříkali, že pokud bychom začali před pěti lety, mohli bychom být už na ruském plynu nezávislí.“

Hospodářské noviny, iHNed.cz, 19. 5. 2022: Evropa má plán, jak se zbavit plynu a ropy z Ruska

„Pokud se tempo renovací zvýší dvakrát až třikrát, dokážeme v Česku ušetřit do konce dekády až 1,8 miliardy kubíků plynu ročně. To je polovina kapacity plynových zásobníků,“ řekl Petr Holub, ředitel společnosti Budovy21.

Česká televize, Události, 21. 4. 2022: Dotace z programu Nová zelená úsporám

Petr Holub, ředitel Budovy21: „Šedý polystyren má dobré izolační vlastnosti, tloušťka 20 cm, to je určitě dobrá volba. Izolační okno s trojsklem také. [..] Úspora může být 50 až 70 %. Tady na tom domě vidíme celkovou renovaci, to je určitě lepší, protože úspory jsou potom větší.“

Česká televize, Studio ČT24, 13. 4. 2022: Přechod k energetický účinným domům (od 13:55)

Petr Holub, energetický expert, Budovy21: „Potřebujeme zdvoj až ztrojnásobit úsilí, které děláme nyní [pro přechod k energeticky úsporným domům]. Úplně nejlepší je kombinace dům nejdříve zateplit, snížit potřebu energie, instalovat fotovoltaiku, které potom napájí tepelné čerpadlo.“

ElectroDad.cz, videocast, 11. 4. 2022: Energetické úspory budov – ekonomická, bezpečnostní a klimatická nutnost

V rozhovoru Petr Holub z Budovy21 mj. říká: „Kvalitně rekonstruovat dům znamená komfortnější bydlení, nižší náklady na energie i lepší přizpůsobení se změnám klimatu. A to nejen z hlediska snížení emisí, ale i pohodlí, protože dům se například v létě nepřehřívá. Ekonomicky to znamená, že přesouvám peníze z provozních nákladů do investic zvyšujících hodnotu nemovitosti.“

Web ČT24, 4. 4. 2022: Konec ruského plynu v Česku

Podle Petra Holuba ze společnosti Budovy21 je možné spotřebu energií snížit v domech až o 90 procent a do roku 2030 umět ušetřit 1,8 miliardy kubíků dováženého zemní plynu ročně, což je asi dvacet procent spotřeby v zemi. Nutnou podmínkou je, že stát bude tyto investice podporovat a dotovat.

Česká televize, Bilance ČT, 4. 4. 2022: Konec ruského plynu. Čím zatopíme?

Petr Holub, zakladatel Budovy21: „Pokud půjdeme progresivním scénářem renovace budov, tak můžeme ušetřit 1,8 miliardy kubíků plynu, je to poměrně významná část a může to být třeba třetina toho, co dovážíme z Ruska. A to je možné teď v horizontu 5 až 7 let skutečně v budovách uspořit.

Dostupností technologií ten problém není. Ten problém je skutečně v tom, že potřebujeme 50 až 70 tisíc individuálních investičních rozhodnutí vlastníků budov každý rok, a je potřeba s tím takto pracovat. Je potřeba, aby stát tomu dal politickou a manažerskou kapacitu, kterou tomu odpovídá.

Často panuje mezi lidmi představa, že můžu spotřebu energie snížit o 30 %, ale to není ten případ. Máme případ domu mých rodičů, kde spotřeba šla z 297 kilowatthodin na metr čtvereční na 31. A skutečně reálné faktury tomu odpovídají. Potom takový dům jednak sníží emise, ale jednak je samozřejmě připraven na růst cen energie, nebo že plyn nemusí být.“

ElectroDad.cz, videocast, 21. 3. 2022: Bez Putina, aneb jak omezit naši závislost na ruském plynu a ropě

„Pomocí úspěšného programu Nová zelená úsporám se u nás renovuje 0,5–0,7 % budov ročně. Toto číslo je potřeba navýšit 2x až 3x.“ [..] „Ve spolupráci s bankovním sektorem by měl stát nabízet zvýhodněné úvěry na renovace, které předfinancují a dofinancují Novou zelenou úsporám na 90–⁠100 % nákladů“, uvádí Petr Holub (Budovy21) v debatě s dalšími hosty, kterými byli Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky), a Jan Habart (České sdružení pro biomasu).

Aktuálně.cz, 7. 3. 2022: Půjde to i bez ruského plynu (blog Martina Sedláka)

“Energetické úspory v budovách mohou podle progresivního scénáře jejich renovace uspořit do roku 2030 až 1,8 miliard kubíku zemního plynu. Je ale potřeba, aby úspěšný program Nová zelená úsporám se ještě rozrostl např. o programy chránící před energetickou chudobou. Naopak z kotlíkových dotací by měla zmizet podpora přechodu na plyn. Pro středně příjmové domácnosti byly pomocí státní garance nabídnuty zvýhodněné renovační úvěry. Pro nízkopříjmové pak investiční složka sociálních dávek. K tomu je potřeba lidem pomoci s předprojektovou přípravou, aby se mohli správně rozhodnout, jak renovaci domu naplánovat,” říká Petr Holub, zakladatel konzultační společnosti Budovy21

CNN Prima News, Hlavní zprávy, 6. 3. 2022: Nezávislost na ruském plynu (od 29:00)

Petr Holub, Budovy21: „20 až 25 % plynu je možné uspořit poměrně jednoduchými opatřeními do příští zimy, tedy polovinu toho, co Evropa dováží z Ruska.“ [..] „Výroba biometanu z odpadní biomasy v zemědělství může být přímou náhradou plynu. Výroba biometanu má u nás krátkodobý potenciál 1,3 miliardy kubíku. To je plyn, který se běžně pročišťuje a vtláčí do plynovodní sítě.“

Obnovitelně.cz, 5. 1. 2022: Vláda přijala adresnou pomoc proti vysokým cenám energie. Navázat musí dlouhodobá řešení

„Pokud uspoříme energii, zvýšíme energetickou účinnost a využijeme více domácích obnovitelných zdrojů. Díky tomu bude mít na nás růst a volatilita cen energie na světových trzích menší vliv.“ [..] „Pokud má domácnost kvalitně zateplený rodinný dům s fotovoltaikou, tak může být rodinná spotřeba energie kolem 5 MWh za rok. Naopak pokud je dům neúsporný, pak je třeba i přes 30 MWh ročně, a to při daleko menším komfortu bydlení. Zdražení energie, ať už plynu nebo elektřiny o jeden nebo dva tisíce za megawatthodinu, je pro první rodinu dobře zvládnutelné, pro druhou jde o finanční katastrofu,” uvádí konkrétní přínosy zelených řešení Petr Holub, konzultant z oblasti energetické účinnosti ze společnosti Budovy21.

Energie 21 č. 6/2021 a online 5. 1. 2022: Efektivita souvisí také s prostředím

V rámci tématu o energetické efektivitě budov jsme Petru Holubovi položili několik otázek:

Pojem „energeticky efektivní“ se příliš nepoužívá, spíše mluvíme o úsporách. Je v tom rozdíl?; Jak je tato oblast vnímána v EU?; Má u nás podporu, jakou si zaslouží?; Jakou šanci dává úsporným stavbám nová vláda?; V čem jsou příčiny zdražení energie a co může odběratelům pomoci?; Část obyvatel i politiků dává vinu „evropskému zelenému šílenství“. Co na to říci?

ČRo Plus, 20. 12. 2021: Pro a proti

Lidé budou přemýšlet, jestli zatopí, nebo si uvaří, obává se dekarbonizace energetiky europoslankyně Vrecionová. Petr Holub ze společnosti Budovy21 takové obavy nemá.

MF Dnes, 16. 12. 2021: Topení plynem skončí, řekl Brusel

Ve hře tedy musejí zůstat dotace na zateplování domů a čisté zdroje, například tepelná čerpadla spojená se střešními fotovoltaikami. „Jsou to ambiciózní cíle, ale dosažitelné. Je na to poměrně dost času,“ myslí si Petr Holub z poradenské společnosti Budovy21. „Co se dosáhne úsporami, třeba zateplením, má trvalejší charakter. Jsou s tím obvykle spojené v začátku vyšší investice, ale odběratelé pak nejsou tolik závislí na dodavatelích,“ dodává Holub.

Hospodářské noviny, 15. 12. 2021: Zelená revoluce z Bruselu. V trubkách místo zemního plynu poteče vodík, Češi mohou přijít o kotlíkové dotace

To znamená do roku 2030 po celém kontinentě renovovat 35 milionů budov, veřejných i soukromých. […] V Česku by se záměr měl dotknout řádově několika set tisíc vesměs starších domů a bytů, které budou nutné zateplit. Podle Petra Holuba z poradenské společnosti Budovy21 je možné kvalitně renovovat 40 tisíc rodinných domů ročně a tisíce bytových domů a veřejných budov. „To by na podíl Česka do roku 2030 stačilo,“ dodal.

Události, Česká televize, 13. 12. 2021 (od 23.04): Snížení DPH na energie

Někteří odborníci ale varují, že opatření jsou příliš plošná a nepomáhají těm, kteří to skutečně potřebují. „Nejjednodušší by bylo všem, kteří spadli k dodavateli poslední instance, nebo jim skončila fixace, dát na půl roku jednorázové snížení ceny elektřiny na faktuře a vyplácet dávku přes dodavatele,“ Petr Holub, konzultant energetické účinnosti, Budovy21

ElectroDad.cz, 6. 12. 2021: Proč v roce 2021 dramaticky zdražují energie?

Proč v roce 2021 dramaticky rostou ceny plynu a elektřiny? Odborná diskuse u kulatého stolu o příčinách zdražování energií, a jejich důsledcích pro modernizaci a dekarbonizaci (české) energetiky. Hosty diskuse byli: Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky; Petr Holub, konzultant energetické účinnosti budov, zakladatel Budovy21; Luděk Niedermayer, europoslanec, 1. místopředseda hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu

EnviWeb, 6. 12. 2021: Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

,,Podpořit spotřebu energie odpuštěním DPH na elektřinu a plyn, a přitom ponechat 21% sazbu na materiály a technologie vedoucí k její úspoře, je nelogický krok. Střednědobě je správné zvýhodnit opatření, která naopak domácnosti ochrání od závislosti na vysoké spotřebě energií a zranitelnosti při růstu jejích cen. Nadějí pro nás může být nástup nové vlády, která má ve své koaliční smlouvě hned tři body, o které se může opřít. Motivaci firem k ekologickému provozu, prověření možnosti snížení DPH u všech ekologických výrobků a snížení DPH u výstavby či rekonstrukce bytů a domů,“ podotýká Holub.

Hospodářské noviny, 10. 11. 2021: Bytovým domům mimo Prahu se přechod pod Novou zelenou úsporám nevyplatí. Není motivační, tvrdí družstva

„Můj odhad je, že by program měl s ohledem na poptávku nabízet asi šest až sedm miliard korun ročně. Ale problém je i ve zdrojích. Z emisních povolenek by měly jít podle zákona čtyři miliardy korun za rok. Ale k tomu má dojít až od roku 2026 a pro první roky se počítá s financováním z Národního plánu obnovy. Je otázka, co se stane pak a zda by nebylo lepší si tyto peníze šetřit na pozdější dobu,“ prohlásil ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub, který byl do letošního roku šéfem zmíněné Šance pro budovy.

Obnovitelně.cz, 28. 10. 2021: Drtivá většina lidí podporuje výstavbu obnovitelných zdrojů, stát tomu zatím spíše brání

“Průzkum vyvrací vžitou představu, že Češky a Češi jsou proti obnovitelným zdrojům. Je vidět, že by je ve většině podpořili i blízko místa, kde běžně žijí. Příznivěji se lidé staví k projektům, které jsou s místními konzultovány a vytvoří zde pracovní příležitosti. Vysoká je také ochota se zapojit do komunitní energetiky. Naopak uhelné a jaderné elektrárny se takové podpoře netěší,“ shrnuje energetický expert a ředitel organizace Budovy21 Petr Holub a dodává: “Aktuální energetická krize a enormní ceny energie jsou způsobeny závislostí na dovozu fosilních paliv a zejména plynu z Ruska. Pokud bude mít Evropa více místních čistých zdrojů, pak bude odolnější vůči příští energetické krizi. Ty také přispívají k odvrácení ještě větší krize, té klimatické. Česko teď musí cíleně ochránit ty nejzranitelnější a hned poté začít masivně rozvíjet obnovitelné zdroje a komunitní energetiku. Lidé toto řešení podporují.“

EnviWeb, 26. 10. 2021: Za drahou energii nemůže zelená energie, ta je naopak dlouhodobé řešení. Krátkodobá pomoc musí být adresná

„Z dlouhodobého hlediska nedává smysl nabídnout závislému uprostřed odvykací kůry levnější drogu, ale naopak mu odvykání zatraktivnit. Tedy přesunout do 10% snížené sazby DPH řešení pro úspory energie a využití obnovitelných zdrojů. Krátkodobá úleva pro ty, co to skutečně potřebují, pak musí být zcela adresná a administrativně jednoduchá, nejlépe přímo přes faktury dodavatele elektřiny a plynu tam, kde vypršela fixace nebo dodavatel ukončil činnost,“ doplňuje Petr Holub ze společnosti Budovy21.

Aktuálně.cz, 24. 10. 2021: Pomoc má být cílená a ne tak drahá. Odborníci kritizují plošné rušení DPH na energie

Petr Holub ze společnosti Budovy21, upozorňuje, že pokud se končící či nová vláda rozhodne pro plošné snížení DPH na energii, nastane perverzní situace, která sice zajistí krátkodobou úlevu všem, ale znevýhodní investice do systémového řešení, jako jsou energetické úspory, obnovitelné zdroje a renovace budov. Ty by byly nadále daněny 21% sazbou. Přitom ceny stavebních materiálů a technologií také rostou.

Ekolist, 1. 10. 2021: Petr Holub: Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?

Tento týden se staly dvě věci. Vyletěly ceny obchodované energie. A Komise ohlásila doporučení pro Energy Efficiency First. Je druhé příčinou prvního, nebo naopak může pomoci?

Český rozhlas, 25. 9. 2021: Inventura vládních kroků v energetice: pozitivní hodnocení Havlíčka, kritika od expertů

Vláda se v programovém prohlášení zavázala také ke snižování energetické náročnosti budov – zejména zateplováním. Podle Petra Holuba z organizace Budovy21 bylo v tomto ohledu aktivní zejména ministerstvo životního prostředí. „Z programu Nová zelená úsporám se kvalitně zrenovuje ročně 0,4 až 0,5 procenta všech rodinných domů, které tady v České republice máme, což není málo. Na druhou stranu, abychom naplnili cíle a ty budovy nechátraly, tak bychom potřebovali renovovat minimálně 2,5 procenta – to znamená pětkrát více,“ vysvětluje Holub. Ministr průmyslu Havlíček podle Holuba snižování energetické náročnosti budov podporoval hlavně verbálně – konkrétní kroky za sebou ale nemá.

Obnovitelně.cz, 20. 9. 2021: Kvalitní bydlení se zelenou energií, shodují se předvolební programy v nabídce voličům

Předvolební seriál, který nabízí komentáře expertů, se dnes podívá podrobně na to, jak strany uchopily téma úspor energie a výstavby kvalitních budov. Svůj pohled nabízí Petr Holub z konzultační společnosti Budovy21.

Podcast 2050, epizoda 3, 28. 7. 2021: Jak stavíme a bydlíme dnes a jaké to bude v roce 2050

Hodně energie můžeme ušetřit prostě tím, že starší budovy efektivně renovujeme a jejich spotřeba díky tomu výrazně poklesne. Kromě renovací a úspor se ale v této epizodě podíváme i na sektor stavebnictví a vysvětlíme si, kde dochází k produkci skleníkových plynů, když stavíme dům. Dozvíte se také to, jak by se mohly lišit budovy v roce 2050 od těch dnešních nebo na jakou finanční podporu máte šanci dosáhnout, pokud chcete rekonstruovat vlastní dům klimaticky příznivým způsobem. Hosté: Petr Holub (Budovy21), Karel Fronk (SKANSKA).

České noviny, 26. 7. 2021: Nová zelená úsporám nově podpoří renovace bytových domů i mimo Prahu

Petr Holub z poradenské společnosti Budovy21 dnes v zaslaném stanovisku ocenil zachování kontinuity programu a soustředění podpory rodinných i bytových domů z území celého Česka do jednoho programu. Výtku má však ke způsobu financování programu. „Ze zákona o emisním obchodování by na jeho pokrytí měly jít čtyři miliardy Kč ročně už od letošního roku. Národní plán obnovy by měl sloužit pouze k dofinancování na efektivně čerpatelnou alokaci, která je dle mého odhadu šest až sedm mld. Kč ročně,“ uvedl Holub. Program také označil za „důležitý motor pro české stavebnictví.“

Ekolist, 22. 7. 2021: Petr Holub: Lex Dukovany: Je nový reaktor cestou ke snížení českých emisí?

Dovolte mi několik postřehů k návrhu tzv. lex Dukovany, tedy zákona o ekonomické podpoře výstavby nového jaderného bloku. Ten ve středu 21.7. projednal Senát a vrátil zpět do Poslanecké sněmovny. Debata senátorů se z většiny bohužel soustředila jen na bezpečnostní aspekt projektu. Ten je (zatraceně) důležitý, ale jsou zde i koncepční otázky.

Euractiv, 19. 7. 2021: „Stále užší EU“ se mění ve „stále zelenější EU“. Co na to říká střední Evropa?

„Investice do renovace budov jsou přínosné hned z více úhlů pohledu. Provoz budov má 36procentní podíl na tvorbě českých emisí a redukcí náročnosti budov můžeme naplnit tři čtvrtiny navýšeného klimatického cíle do roku 2030, ke kterému se Česko zavázalo. Investice do budov je ale zároveň bezpečná – zůstává v regionu, protože 98 procent práce, materiálů a technologií je domácích,“ vysvětlil Petr Holub, ředitel společnosti Budovy21 a expert na energetickou náročnost budov, jehož slova potvrdili i panelisté z politických řad v rámci diskuze na Pražském evropském summitu.

Hospodářské noviny, 16. 7. 2021: Čeští poslanci kritizují klimatický balíček EU, automobilka Škoda Auto se ho nebojí

Z navržených změn by naopak mohlo profitovat české stavebnictví. Může těžit z peněz, které půjdou na renovaci budov a jejich vyšší energetickou účinnost. Podle energetického experta Petra Holuba z poradenské firmy Budovy21 by zakázky mohly každý rok přinést desítky miliard korun různým podnikům – od výrobců stavebních materiálů až po stavaře a montéry.