Podcast Pod proudem: Obnovitelné zdroje musíme vyrábět jako za války

Evropská komise představila v polovině května nejnovější plán, jak se máme co nejrychleji obejít bez fosilních paliv z Ruska a současně čelit problému změn klimatu. Čerstvá strategie nese titul RePower EU. Ještě větší důraz než dřív klade na solární energetiku, ale také na úspory. Jak by měla česká legislativa přistoupit k výzvě, aby solární panely byly na všech vhodných veřejných budovách? Jaký je u nás prostor pro úspory energie renovací budov? A budou tato řešení stačit? Ve 3. dílu podcastu Pod proudem jsem o tom debatoval s Mikulášem Peksou, europoslancem za Pirátskou stranu, a s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.

Poslechněte si, jak můžeme čelit dvěma krizím, kterými aktuálně procházíme. Krizi klimatické, na kterou se EU připravuje, a krizi energeticko-bezpečnostní, kterou způsobila ruská invaze na Ukrajinu. K řešení obou krizí může naprosto zásadním způsobem přispět podpora úspor energie, rozvoj energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Proč ale jejich obrovský potenciál využíváme jen z malé části? A jak to změnit?

Podcast Pod proudem si můžete poslechnout na Spotify, na podcasty.seznam.cz, na Obnovitelne.cz a v dalších podcastových platformách.

Written by
Jana Odstrčilová