Energetické úspory budov – ekonomická, bezpečnostní a klimatická nutnost

Rozhovor o úsporách energie jsme s Janem Staňkem alias Electro Dadem natáčeli začátkem února 2022. Po rozpoutání války na Ukrajině má téma úspor energií v budovách, zejména plynu, další výrazný bezpečnostní význam. Shrnuji, co všechno v rozhovoru zaznělo.

V roce 2019 jsme podpořili balíček Fit for 55, který EU zavazuje dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Nejbližším cílem je do konce dekády (tedy do roku 2030) snížit emise CO2 o 55 % oproti roku 2020. Česko už díky restrukturalizaci průmyslu v 90. letech produkci CO2 snížilo o 35 %. Zbývá nám tedy ještě snížení o 20 %. To není málo, ale dosáhnout toho můžeme.  

Jak na to?

Modely ukazují, že můžeme až tři čtvrtiny tohoto cíle naplnit energeticky úspornou renovací budov a instalací místních obnovitelných zdrojů. Je však potřeba 2 – 3x zrychlit tempo kvalitních renovací.

Renovace budov je navíc 5x efektivnější cestou ke snížení emisí CO2 než stavba nového jaderného reaktoru. Pomocí renovací dochází k pokroku ve snižování emisí CO2 postupně každým rokem, rostou také úspory energie.

Jak taková důkladná renovace vypadá, jak ji zafinancovat a jak rychle se mi investice vrátí?

V rozhovoru popisuji také konkrétní příklad kvalitní energeticky úsporné renovace rodinného domu mých rodičů. Investovali jsme do ní v roce 2011 cca 1,4 mil. Kč (vč. projektové přípravy a stavebního dozoru), Dotace z programu Zelená úsporám tenkrát činila cca 450 tis. Kč. Náklady na energie poklesly po renovaci o 85-90 %, ze 60 tisíc Kč na 5-7 tisíc Kč ročně za vytápění a ohřev teplé vody. I s novými cenami je provoz domu dobře zvládnutelný. Pro srovnatelný dům s roční spotřebou 30-35 MWh (nezateplený, lokální topidla, bez obnovitelných zdrojů) může aktuální navýšení cen znamenat rodinnou finanční katastrofu.

Soubor opatření

  • Zateplení obvodových zdí: 26 cm šedého polystyrenu
  • Okna: izolační trojskla s kvalitními rámy, předsazená montáž  
  • Řízené větrání s rekuperací, přiznané v místnostech
  • Solární kolektory na ohřev teplé vody
  • Účinný kondenzační plynový kotel, lze nahradit jiným typem vytápění
  • Vnější stínění jižního okna pergolou
  • Příprava na fotovoltaiku a přechod na tepelné čerpadlo

Uvažujete také o renovaci domu?

Myslete na úspory energie a možnosti využít vlastní obnovitelné zdroje k její výrobě. Snížíte tak provozní náklady domu a budete lépe připraveni na krizové scénáře. Určitě proto nepodceňte přípravu a využijte možnosti dotací.

Na co nezapomenout 

  • Nechte si zpracovat projektovou dokumentaci.
  • Zažádejte o finanční podporu z programu Nová zelená úsporám. Zaplatíte z něj část přípravy dokumentace a nákladů jak pro dílčí renovace (celková investice je cca 200 tisíc korun, dostanu zpět polovinu), tak na celkové renovace.
  • Využít můžete také služeb Energetických konzultačních a informačních středisek, která jsou v téměř v každém okresním městě – poradí například, jakým způsobem formulovat smlouvu s dodavatelem
  • Zajistěte si stavební dozor (technický dozor investora) – pohlídají správné provedení, finance, soulad s normami
  • Proveďte monitoring a optimalizaci energetického systému v budově
Written by
Jana Odstrčilová